Zabytki i atrakcje

Oprócz ruin klasztoru Karmelitów i kościoła parafialnego w Starym Zagórzu, w najbliższej okolicy jest jeszcze kilka wartych uwagi zabytków.

Niemal w centrum Zagórza stoi dawna cerkiew parafialna, pierwotnie greckokatolicka, obecnie prawosławna pw. św. Michała Archanioła, zbudowana w 1836 roku.

Cerkiew

Na tzw. Starym Cmentarzu w Zagórzu zachowała się kaplica grobowa, wzniesiona w 1840 roku, zapewne przez Truskolaskich.

Kaplica

Z cmentarnego wzgórza doskonale widać białą sylwetę greckokatolickiej cerkiewki na Wielopolu, również dziewiętnastowiecznej. O historii zagórskiego kolejnictwa przypominają budynki stacyjne – zwłaszcza dworzec w Nowym Zagórzu. Szkoła Podstawowa nr 1 w Zagórzu mieści się w historycznym budynku, wybudowanym dla potrzeb zagórskiej oświaty w 1927 roku. W Zasławiu stoi dawny dwór Sulimirskich, a w Dolinie pałacyk Małachowskich, barokowy kościół można też zobaczyć w pobliskim Porażu. Przy drodze do tej miejscowości zwraca uwagę charakterystyczna sylwetka tzw. zamku Gubrynowiczów. Budynek nie ma wprawdzie wartości zabytkowej, ale przypomina o rodzinie, której członkowie wielokrotnie dawali dowody swego zaangażowania w sprawy kraju i rozwój polskiej kultury.

Widok na Wielopole

Tereny Zagórza i najbliższa okolica doskonale nadają się do pieszych i rowerowych wycieczek, zaś szczególnie atrakcyjna jest przepływająca przez miasteczko rzeka – Osława, jedna z najczystszych rzek w Polsce, lewobrzeżny dopływ Sanu, uchodząca do niego właśnie niedaleko Zagórza. Kamieniste dno, niezwykle sympatyczne małe kaskady, trawiaste brzegi, sprzyjają rekreacji. Płycizny pozwalają na bezpieczną zabawę dzieci, a głębsze miejsca, zwane tu baduniami, przyciągają amatorów kąpieli. Przyjemnie jest nawet posiedzieć na kamieniu, wsłuchać się w szum nurtu, albo pochodzić po rzece, przyglądając się połyskującym grzbietom ryb. Czystość wody sprawia bowiem, że Osława, podobnie jak inne rzeki tego regionu, to prawdziwy raj dla wędkarzy. Wiosną można zaś obserwować idące w górę rzeki tarło – zjawisko unikatowe w skali kraju. Skały i przełomy dodają jeszcze Osławie uroku. Wypoczynek nad jej brzegami to jeden z najlepszych sposobów spędzenia wolnego czasu. Pomimo, że jest to rzeka górska, woda latem ma wyjątkowo wysoką temperaturę – być może sprzyjają temu zalegające dno potężne płyty skalne, a także – zwłaszcza w samym Zagórzu – dość już wolny nurt.

Okolice Zagórza